λογότυπο Λαογραφικού Μουσείου Αράχωβας
ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΑΧΩΒΑΣ
Η υφαντική στην Αράχωβα
Image is not available

Η Αράχωβα, ορεινή κωμόπολη στις πλαγιές του Παρνασσού, αποτελεί έναν από τους κατ’ εξοχήν τόπους όπου η υφαντική τέχνη άνθησε και παρήξε θαυμαστά δημιουργήματα, βασισμένη πάντοτε στις αρχέγονες πρακτικές που ανιχνεύονται στον ελλαδικό χώρο ήδη από την 7η χιλιετία π.Χ.

Η Μόνιμη Έκθεση του Μουσείου
Image is not available

Αφορμή για την προσπάθεια δημιουργίας του Μουσείου αποτέλεσε η σύμπτωση αντιλήψεων των κατοίκων της Αράχωβας ...

Εκπαιδευτικά προγράμματα
Image is not available

Το Λαογραφικό Μουσείο Αράχωβας οργανώνει διάφορα εκπαιδευτικά προγράμματα με σκοπό να φέρει τα παιδιά σε επαφή με τον πλούτο του παραδοσιακού μας πολιτισμού..

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Περιηγηθείτε στις τεκμηριωμένες συλλογές του Λαογραφικού Μουσείου Αράχωβας ανάμεσα σε παραδοσιακές φορεσιές, σχέδια υφαντών και κεντημάτων, καθώς και λυτά έγγραφα και βιβλία που σώζονται μέχρι σήμερα.